(+ storage w data centre na taflach szkła?!)

24/10/2023 | Wydanie 32 | Archiwum

Ktoś przekazał Ci ten newsletter? Zapisz się tutaj..

Cześć i czołem 👋

Udanego NSSletterowego wtorku!

Poniżej znajdziesz najnowsze treści dla sieciowców głodnych wiedzy.

    Jak sprawnie poruszać się po IOS

    Jakub Krawczyk

    W najnowszym artykule omówiliśmy funkcje i skróty klawiaturowe, które potrafią znacznie usprawnić pracę w wierszu poleceń IOS. Istnieje również kilka komend, które mogą pozytywnie wpłynąć na pracę w CLI.

    W standardowych ustawieniach IOS wyświetla jedynie pierwsze 24 wiersze dla wyniku polecenia. Jeśli wynik jest dłuższy, to wyświetli się komunikat --More--. Żeby uzyskać dalszą część wyniku należy nacisnąć spację (wyświetl kolejną stronę outputu) lub klawisz Enter (wyświetl kolejną linię outputu). Możesz zmienić domyślną ilość wyświetlanych wierszy dla wyniku polecenia. Użyj komendy:

    terminal length <number>

    lub

    terminal pager <number>

    Przykładowo, jeśli chcesz by wyświetlało się 50 wierszy na raz, wpisz terminal length 50. Polecenie terminal length 0 umożliwi natomiast wyświetlenie całego wyniku ciągiem (przydatne zwłaszcza gdy chcesz zapisać cały output komendy show tech)

    Ponadto z artykułu dowiesz się, że strzałkami góra/dół na klawiaturze możesz poruszać się po historii użytych komend. Domyślną wartością dla ilości komend przechowywanych w historii jest 10. Jeśli taka ilość Ci nie wystarcza, to możesz zwiększyć ilość poleceń, które zapisują się w CLI. Służy do tego komenda:

    terminal history size <number>

    Za pomocą polecenia show history możesz również wyświetlić wszystkie komendy, które są aktualnie zapisane w historii.

    Szczegóły na temat wszystkich aktualnych ustawień CLI sprawdzisz przy pomocy komendy show terminal.

    Pamiętaj, że komendy te mają wpływ jedynie na aktualną sesję terminala. Po ponownym zalogowaniu się terminal będzie miał ustawienia domyślne.

    Czytaj cały artykuł "Jak sprawnie poruszać się po IOS" →

    Rewolucja w Data Centre (Storage)

    Microsoft testuje technologię przechowywania danych na... taflach szkła. "Project Silica" obiecuje przełomową skalowalność i brak zależności od zasilania. Czyżby prawdziwy przełom?

    Nowa książka od Sekuraka

    Pierwsze osoby otrzymują już swoje egzemplarze nowej książki od Sekuraka - "Wprowadzenie do bezpieczeństwa w IT". Chłopaki robią świetną robotę - zachęcamy zapoznać się z agendą. Jest to z pewnością lektura na długie wieczory - 942 strony!

    Chcesz podzielić się z kimś tym wydaniem NSSlettera?
    Wystarczy, że skopiujesz i wkleisz link poniżej:

    Do zobaczenia za tydzień 👋

    Pozdrawiam,
    Damian Michalak

    Alvortech Damian Michalak

    ul. Piękna 25B/33
    50-506 Wrocław
    Polska

    Otrzymujesz ten e-mail, ponieważ zapisałeś/aś się do jednego z naszych produktów Szkoły Sieci lub przez portal Na Styku Sieci. Możesz się wypisać z otrzymywania maili, używając link poniżej, ale... wypisze Cię to z całej komunikacji, nawet jeżeli jesteś naszym klientem 😢 W razie dodatkowych pytań, odpisz proszę na tego maila.

    Wypisz się z listy | Zaktualizuj preferencje