(+ kluczowa terminologia EVPN)

Wersja webowa | NSSletter 041 - 27/03/2024 | Archiwum

Ktoś przekazał Ci ten newsletter? Zapisz się tutaj..

Cześć i czołem 👋

Witaj w kolejnym NSSletterze!

Dzisiaj przygotowaliśmy dla Ciebie co nieco na temat Wiresharka oraz technologii EVPN. Zapraszamy do lektury.

Nie widać całej ramki w Wireshark?

Damian Michalak

W artykule na temat ramki Ethernet przedstawiliśmy krótko historię formatu Ethernet. Jeśli chciałbyś przekonać się sam jak dokładnie wyglądają ramki przesyłane w Twojej sieci, to idealnym narzędziem będzie tutaj aplikacja Wireshark. Pozwala ona dość szczegółowo analizować ruch sieciowy. Dostępna jest również opcja analizy ramki w formacie Ethernet II:

Jak jednak możesz zauważyć, nie wszystkie pola, o których wspominaliśmy w artykule są widoczne.

Dzieje się tak dlatego, że standard Ethernet działa zarówno w warstwie fizycznej modelu ISO/OSI, jak i w warstwie łącza danych. Preambuła i start of frame delimiter są mechanizmami warstwy L1, które służą do poinformowania karty sieciowej o rozpoczęciu ramki.

Nie są to więc żadne użyteczne dane i z tego powodu NIC nie przekazuje ich do Wireshark. Podobnie dzieje się z polem Frame Check Sequence, gdzie większość kart sieciowych nie przekaże tej informacji do aplikacji.

Dużo ciekawiej robi się przy ramkach Wi-Fi, czyli standardu 802.11, gdzie mamy aż 4 adresy MAC oraz sporo dodatkowych pól. Musisz jednak wiedzieć, że Wireshark standardowo nie wyświetla tych pól. Z pomocą przychodzi jednak promiscuous mode. Po włączeniu tego trybu na poziomie karty sieciowej i uruchomieniu packet capture w Wiresharku, zacznie on zbierać wszystkie pola ramki 802.11 - co może się okazać bardzo przydatne w troubleshootingu.

Jeśli interesuje Cie to zagadnienie, to zapraszamy Cię do przeczytania artykułu na temat ramki Wi-Fi.

Czytaj cały artykuł "Format ramki Ethernet – krótka historia w trzech odsłonach" →

Kluczowa terminologia EVPN

Dobre omówienie kluczowej terminologii związanej z protokołami EVPN i VXLAN. Dowiesz się co oznaczają pojęcia takie jak Attachment Circuit, EVI czy też IRB. Można to potraktować jak ściągę przed zagłębieniem się w RFC.

Ciekawa dyskusja na temat rozciągania L2

Rozciąganie warstwy drugiej między lokalizacjami generalnie nie jest dobrym pomysłem. A już zwłaszcza należy się kilka razy zastanowić w przypadku Data Center. Zazwyczaj takie wymagania biorą się ze źle napisanych aplikacji - ale nie tylko.

Więcej tego typu znalezisk znajdziesz na naszym Twitterze (X).

Źródło: Instagram nastykusieci

Chcesz podzielić się z kimś tym wydaniem NSSlettera?
Wystarczy, że skopiujesz i wkleisz link poniżej:

Do zobaczenia za tydzień 👋

Pozdrawiam,
Damian Michalak

Alvortech Damian Michalak

ul. Piękna 25B/33
50-506 Wrocław
Polska

O newsletterze: Otrzymujesz ten e-mail, ponieważ zapisałeś/aś się do niego przez portal Na Styku Sieci lub zakupiłeś/aś jeden z produktów Szkoły Sieci.

Zaktualizuj swoje preferencje:
Zrezygnuj z otrzymywania NSSlettera, lub zrezygnuj ze wszystkich maili (również z informacji o naszych przyszłych produktach i usługach). W razie dodatkowych pytań, odpisz proszę na tego maila.