(+ przydatna biblioteka Scrapli)

Wersja webowa | NSSletter 040 - 19/03/2024 | Archiwum

Ktoś przekazał Ci ten newsletter? Zapisz się tutaj..

Cześć i czołem 👋

Udanego NSSletterowego wtorku!

Poniżej znajdziesz najnowsze treści dla sieciowców głodnych wiedzy.

4 odsłony IOSa

Damian Michalak

Na łamach “Na Styku Sieci” opisaliśmy już szczegółowo działanie systemu Cisco IOS XE, oraz jego porównanie do systemu IOS 15.

Tutaj natomiast chcielibyśmy się szerzej skupić na temacie i omówić listę rodzin systemów operacyjnych od Cisco oraz do czego są stosowane.

Rodzinę systemów operacyjnych możemy podzielić na 4 główne typy:

IOS

IOS to rodzina sieciowych systemów operacyjnych używanych w kilku modelach routerów i przełączników sieciowych produkowanych przez firmę Cisco Systems.

System ten jest pakietem funkcji routingu, przełączania, pracy w sieci i telekomunikacji, zintegrowanych w wielozadaniowym systemie operacyjnym. 

Komercyjny system używany głównie w urządzeniach serii Enterprise np. na routerze Cisco 3900 Series ISR2. System ten pracuje na większości urządzeń przez Cisco, lecz co ważne nie na wszystkich. Istnieją jeszcze specyficzne odmiany systemów operacyjnych, które opisujemy poniżej. 

Chociaż baza kodu systemu IOS obejmuje wielozadaniowe jądro kooperacyjne, większość funkcji systemu IOS została przeniesiona do innych jąder, takich jak Linux i QNX, w celu wykorzystania w produktach firmy Cisco.

IOS XE

Inną wersją systemu Cisco IOS, o której można było słyszeć, jest IOS-XE, która uruchamia system Cisco IOS w systemie Linux. Przykładem może być system działający na routerze Cisco ASR 1000 Series.

Dzięki zestawowi funkcji systemu Linux system Cisco IOS-XE obsługuje symetryczne przetwarzanie wieloprocesorowe i oddzielne przestrzenie pamięci. Jednak poza podstawami linuksowymi Cisco IOS-XE jest w zasadzie taki sam jak tradycyjny Cisco IOS.

Ciekawostką jest to, że IOS XE posiada IOSd działający jako aplikacja na Linuksie, i dzięki temu możliwe jest uruchamianie różnych aplikacji na sprzęcie (dobrym przykładem jest możliwość uruchomienia Wiresharka na przełączniku).

NX-OS

System NX-OS jest oparty na jądrze systemu Linux i obsługuje natywnie język Python do tworzenia skryptów na przełącznikach Cisco Nexus.

Ponadto ma wiele funkcji wysokiej dostępności i nie ładuje wszystkich funkcji naraz. Zamiast tego można określić, które funkcje mają być aktywowane. Eliminacja uruchamiania niepotrzebnych funkcji zwalnia pamięć i cykle procesora dla tych funkcji, które są potrzebne.

Jeśli jednak chodzi o konfigurację, istnieje wiele podobieństw między NX-OS, a Cisco IOS. Występuje w przełącznikach Cisco Nexus np. starszych 7000 Series i nowszych 9000 Series stosowanych w środowiskach data center.

IOS XR

IOS XR oferuje wiele ulepszeń, które można znaleźć w systemie NX-OS (np. symetryczne przetwarzanie wieloprocesorowe, oddzielne przestrzenie pamięci i aktywowanie tylko potrzebnych usług).

Jednak podczas gdy NX-OS jest zbudowany na jądrze systemu Linux, IOS-XR jest zbudowany na mikrojądrze QNX Neutrino.

Cechą IOS-XR, której nie ma w NX-OS, jest możliwość kontrolowania wielu chassis przez jedną instancję systemu operacyjnego. Ponadto, ponieważ IOS-XR jest przeznaczony dla środowisk service provider, oferuje obsługę takich interfejsów, jak DWDM i Packet over SONET. Działa na przykład na routerach Cisco XR 12000 Series.

Czytaj cały artykuł "Cisco IOS XE – esencja modularności i redundancji?" →

Fiszki do nauki ENCOR

Fiszki są jedną z najefektywniejszych metod powtórki materiału. Najpopularniejszą apką do ich tworzenia jest Anki. Pod linkiem znajdziesz zestaw powtórkowy do egzaminu CCNP ENCOR, przygotowany przez użytkownika TheVirtualMoose na Reddt.

Scrapli do zarządzania połączeniami

Scrapli to Pythonowa biblioteka do szybkich i łatwych połączeń z urządzeniami sieciowymi (Telnet/SSH). Zapewnia wygodne doświadczenie programistyczne, wsparcie dla testów i rozbudowę poprzez pluginy. Dla miłośników Go istnieje scrapligo.

Więcej tego typu znalezisk znajdziesz na naszym Twitterze (X).

Źródło: Instagram nastykusieci

Chcesz podzielić się z kimś tym wydaniem NSSlettera?
Wystarczy, że skopiujesz i wkleisz link poniżej:

Do zobaczenia za tydzień 👋

Pozdrawiam,
Damian Michalak

Alvortech Damian Michalak

ul. Piękna 25B/33
50-506 Wrocław
Polska

O newsletterze: Otrzymujesz ten e-mail, ponieważ zapisałeś/aś się do niego przez portal Na Styku Sieci lub zakupiłeś/aś jeden z produktów Szkoły Sieci.

Zaktualizuj swoje preferencje:
Zrezygnuj z otrzymywania NSSlettera, lub zrezygnuj ze wszystkich maili (również z informacji o naszych przyszłych produktach i usługach). W razie dodatkowych pytań, odpisz proszę na tego maila.