Ponadto: ewolucja DNS i zarządzanie blokami CIDR

Ktoś przekazał Ci ten newsletter? Zapisz się tutaj..

NSSletter 053 - 30/07/2024

Nasz Discord | Archiwum NSSlettera | Wersja web

Cześć i czołem 👋

W tym wydaniu poznasz 4 zastosowania Gratuitous ARP (a także dowiesz się jak wymówić te paskudnie trudne słowo 😉).

Ponadto: warta uwagi oferta pracy i kilka ciekawostek na temat ewolucji DNS oraz procesu alokacji bloków CIDR.

Udanego dnia i przyjemnej lektury NSSlettera!

Po co nam Gratuitous ARP?

Damian Michalak

Na łamach „Na Styku Sieci” poruszaliśmy już tematykę zastosowania i działania protokołu ARP (Address Resolution Protocol). Tutaj kontynuujemy ten temat i opisujemy GARP.

Gratuitous ARP (GARP)

ARP jest przydatny przede wszystkim w procesie opisanym we wspomnianym artykule. Ma też jednak inne zastosowania. ARP w takich przypadkach określamy jako "gratuitous" (wymowa) czyli "nieuzasadniony". Nazwa może być trochę myląca bo gdy już poznasz zastosowania GARPa to zauważysz, że są one jak najbardziej uzasadnione. Do mnie osobiście dużo bardziej trafia tłumaczenie słowa "gratuitous" jako "dobrowolny".

Ale co z tym GARPem? W ramce GARP mamy do czynienia z sytuacją, w której adres IP źródłowy i docelowy są identyczne i odpowiadają adresowi IP hosta wysyłającego ramkę. Ponadto adres docelowy MAC jest ustawiony jako broadcast (FF:FF:FF:FF:FF:FF):

Na tak wysłaną ramkę urządzenie źródłowe nie otrzyma zatem żadnej odpowiedzi... ale inne urządzenia ją zauważą i będą mogły wykorzystać zawarte w niej informacje! I właśnie w tym szczególe tkwi przydatność Gratuitous ARP. Zastosowania takiego mechanizmu mogą być (co najmniej) cztery:

  • wykrywanie konfliktów IP - jeżeli host otrzyma ramkę GARP zawierającą adres źródłowy IP identyczny z własnym to będzie wiedział, że ma do czynienia ze zduplikowanym IP w sieci,
  • aktualizowanie tabeli ARP urządzeń w sieci, co ma największe zastosowanie w przypadku różnego rodzaju klastrów. Przykładem niech tu będzie sytuacja, w której mamy klaster dwóch serwerów. Jeden jest aktywny, a drugi działa jako backup (jest zsynchronizowanym duplikatem). Aktywny serwer ma IP 192.168.1.254 oraz adres MAC CC:CC. Z kolei serwer backupowy ma adres MAC DD:DD i sprawdza za pomocą dowolnego mechanizmu keepalive (np. pingiem) czy aktywny serwer "żyje". Gdy aktywny serwer padnie, to serwer backupowy przejmie adres IP 192.168.1.254 i wyśle GARP zawierający IP 192.168.1.254 oraz adres MAC DD:DD. W ten sposób pozostałe urządzenia w sieci zostaną poinformowane o zmianie która nastąpiła,
  • proaktywne informowanie przełącznika o tym na jakim porcie się znajduje dany host,
  • stwierdzanie problemów sprzętowych po stronie hosta - za każdym razem gdy host "podnosi" interfejs na karcie sieciowej to wysyła GARP aby poinformować inne urządzenia w sieci o swojej obecności. Jeżeli widzimy, że dany host bardzo często wysyła gratuitous ARP to może to oznaczać problemy z okablowaniem bądź kartą sieciową hosta, która z jakichś przyczyn ulega resetowaniu.

Czytaj cały artykuł "ARP - Zastosowanie i działanie" →

Link do oferty: Cisco Specialist

Miejsce pracy: 100% zdalnie

Widełki: 26 925 - 29 062 PLN (B2B)

Twoja firma poszukuje pracownika? A może Twoim oczom ukazała się oferta pracy tak dobra, że żal się nią nie podzielić z innymi? Daj nam znać odpisując na tego maila lub nadsyłając oferty na redakcja@nastykusieci.pl (uwaga - podanie widełek obowiązkowe).

Jak się zmieniał DNS?

Poznaj ewolucję DNS: od prostych początków do skomplikowanych wyzwań współczesności. Artykuł omawia zmiany w technologii DNS, problemy z prywatnością i nowe mechanizmy ochrony.

Tajniki zarządzania blokami CIDR

Kto kontroluje adresy IP? Odkryj tajemnice zarządzania zasobami internetowymi, rolę RIR-ów i wpływ transferów IP na przyszłość sieci. Fascynująca analiza dla każdego pasjonata technologii!

Więcej tego typu znalezisk znajdziesz na naszym Twitterze (X).

Źródło: Instagram nastykusieci

Chcesz podzielić się z kimś tym wydaniem NSSlettera?
Wystarczy, że skopiujesz i wkleisz link poniżej:

Do zobaczenia w następnym wydaniu NSSlettera 👋

Pozdrawiam,
Damian Michalak

Alvortech Damian Michalak

ul. Piękna 25B/33
50-506 Wrocław
Polska

O newsletterze: Otrzymujesz ten e-mail, ponieważ zapisałeś/aś się do niego przez portal Na Styku Sieci lub zakupiłeś/aś jeden z produktów Szkoły Sieci.

Zaktualizuj swoje preferencje:
Zrezygnuj z otrzymywania NSSlettera, lub zrezygnuj ze wszystkich maili (również z informacji o naszych przyszłych produktach i usługach). W razie dodatkowych pytań, odpisz proszę na tego maila.